Бізнес-аналітик в IT: особливості професії

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Щоб працювати в IT-сфері, не обов'язково бути тестувальником, програмістом або Frontend-розробником. Бізнеси щодня працюють із великими масивами даних щодо продажів, транзакцій, поведінки клієнтів. Саме завдяки бізнес-аналітикам IT-компанії працюють ефективніше.

For candidates Staff recruitment IT Professions
Бізнес-аналітик в IT: особливості професії

Щоб працювати в IT-сфері, не обов'язково бути тестувальником, програмістом або Frontend-розробником. Бізнеси щодня працюють із великими масивами даних щодо продажів, транзакцій, поведінки клієнтів. Саме завдяки бізнес-аналітикам IT-компанії працюють ефективніше.

Значення бізнес-аналітика в IT

Хто такий бізнес-аналітик? В IT ця роль — сполучна ланка між клієнтом, менеджером проєкту і командою розробників. Він знає, як працюють продукти, послуги або програмне забезпечення компанії, як влаштовані бізнес-процеси, а також розуміє потреби кінцевих клієнтів і користувачів.

Використовуючи аналітику даних, бізнес-аналітик оцінює ефективність продукту, послуги, ПЗ, вивчає ефективність процесів, аналізує потреби ринку і стежить за бізнес-рішеннями конкурентів. Ґрунтуючись на цьому, фахівець пропонує рішення, здатні зробити діяльність компанії ефективнішою, як з позиції взаємодії з клієнтами, так і з позиції поліпшення продукту або послуги. В обов'язки аналітиків також входить визначення глобальних тенденцій розвитку продукту.

Простими словами, бізнес-аналітик в IТ відповідає за те, щоб реалізований компанією продукт вирішував закладені завдання клієнтів з оптимальними бізнес-витратами.

Обов'язки бізнес-аналітика в ІТ

Обов'язки бізнес-аналітика можуть відрізнятися залежно від кваліфікації та особливостей компанії, проте основним його завданням є моніторинг і аналіз даних для підвищення ефективності бізнесу й вирішення бізнес-завдань клієнтів.

Обов'язки бізнес-аналітика в ІТ

Що робить бізнес-аналітик?

Базові обов'язки:

 • Робота із замовниками (користувачами). Спеціаліст визначає потреби клієнтів, з'ясовує пріоритетність завдань і розділяє вхідні запити, виходячи з потенційної важливості для бізнесу клієнта.
 • Проєктування та вирішення завдання. Бізнес-аналітик розробляє концепцію вирішення завдання, складаючи документацію, технічно прописуючи всі нюанси. Іноді це може бути побудова ТЗ, формування супровідної документації або розробка прототипу. Для створення концепції та постановки завдань можна залучати менеджмент і команди розробників.
 • Контроль рішень у процесі реалізації. Бізнес-аналітик постійно спілкується з розробниками, дизайнерами, менеджментом стосовно доопрацювання продукту в розрізі забезпечення потреб користувачів і реалізації завдань замовників.
 • Стратегічний аналіз та управління продуктом. В IT-сфері бізнес-аналітик краще за всіх розуміє можливості продукту й потреби ринку і може пропонувати топ-менеджменту нові рішення для розвитку компанії та підвищення ефективності бізнес-процесів.

Вимоги до кандидатів

Аналітик бізнес-процесів – Арістотель нашого часу. Він завжди шукає золоту середину між «хотілками» клієнтів і витратами ресурсів своєї бізнес-команди.

Бізнес-аналітик в IT:

 • Компетентний, щоб повною мірою зрозуміти бізнес-завдання клієнта та його власні потреби.
 • Технічно грамотний, щоб оцінити масштаби доопрацювань і поставити команді правильне завдання, скласти документацію для реалізації тієї чи іншої потреби.
 • Розбирається в тенденціях і потребах конкретної бізнес-ніші, щоб покращувати продукт і пропонувати рішення, не лише йдучи в ногу з часом, але й діючи на випередження.

Бізнес-аналітик повинен володіти аналітичним складом розуму, критично мислити, мати ефективні комунікативні навички, бути скрупульозним, уміти слухати й доносити інформацію зрозумілою мовою.

Що стосується професійних вимог — це розуміння специфіки бізнесу клієнта й компанії, знання можливостей продукту та навички роботи з технічними інструментами.

Hard Skills & Soft Skills для бізнес-аналітика

В IT-сфері професійні навички (hard skills) враховуються для прийняття на роботу нарівні із загальними компетенціями (soft skills). Це відноситься і до бізнес-аналітика.

5 ключових Hard Skills для бізнес-аналітика в IT:

 1. Знання іноземних мов, обов'язкова — англійська.
 2. Розуміння бізнес-процесів у конкретних галузях бізнесу.
 3. Робота з програмами, необхідними для управління проєктами, процесами, додатками для збору й аналізу даних, постановки завдань, написання документів, складання презентацій. Наприклад, Worksection, Jira, Excel, Power Point.
 4. Уміння працювати з великими обсягами даних.
 5. Уміння конвертувати оброблену інформацію в графіки, таблиці, схеми.

6 ключових Soft Skills для бізнес-аналітика в ІТ:

 1. Навик комунікабельності, вміння викликати прихильність до себе.
 2. Пунктуальність і дотримання дедлайнів.
 3. Уміння працювати в команді.
 4. Готовність приймати рішення.
 5. Здатність швидко навчатися.
 6. Стійкість і вміння переконувати, не тиснучи, а аргументуючи.

Професійні навички краще освоювати в колективі на позиції trainee або junior-фахівця.

Де вчитися на бізнес-аналітика: огляд курсів

Data Analyst — буде найбільш затребуваним фахівцем у 2020 році за версією дослідження світової економіки від бізнес-консалтингової компанії Guthrie-Jensen.

Згідно з даними порталу dou.ua в 2019 році в Україні на junior-позицію в напрямку Business Analyst прийняті 52 особи. Аналогічні показники були і в 2018 році: 38 джуніорів для відповідної позиції.

Список курсів для бізнес-аналітиків (початківців)

«Softserve»

Українська компанія Softserve, яка займається розробкою ПЗ і надає консалтингові послуги, у межах IT Academy проводить «Базовий курс із бізнес-аналізу». Курс акредитований ІІВА. Заняття платні, три рази на тиждень протягом двох місяців у режимі онлайн.

 • Курс для новачків.
 • Вартість — 12 000 грн.
 •  Онлайн.

«NIX»

Курс від харківської компанії NIX «Business analysis education» теж для новачків і абсолютно безкоштовний. Заняття тривають два місяці, є онлайн-навчання. Наразі набір закритий, проте рекомендуємо стежити за оновленнями. У 2020 році курс проходив два рази: липень-серпень, вересень-листопад.

 • Курс для новачків із базовими знаннями в IT.
 • Вартість — безкоштовно.
 • Онлайн.

«Hillel»

Онлайн-курс «Бізнес-аналіз» від школи Hillel відбудеться в грудні. Курс читають Business Analyst Team Lead Epam, Єгор Патока і Lead Business Analyst Epam, Олександр Шолда — фахівці цієї сфери. Курси платні, учнів чекають 20 занять, які проходитимуть двічі на тиждень.

 • Курс для новачків.
 •  Вартість потрібно уточнювати, заповнивши форму на сайті.
 • Онлайн.

«IT Education Academy» — міжнародний освітній центр.

Курс “Business Analysis” стартує 1 грудня, навчання у форматі онлайн. Заняття проходять двічі на тиждень з 19:00 до 22:00 (Zoom-конференції).

 • Курс для новачків.
 • Вартість — 8500 грн, на момент написання статті діє акційна вартість — 6800 грн.
 • Онлайн.

«Infopulse Univer»

Курс «Бізнес-аналіз в інформаційних технологіях» стартує 6 лютого 2021 року. Заняття проходитимуть по суботах протягом двох місяців, усього — 45 годин навчання.

 • Курс для новачків та аналітиків-початківців.
 • Вартість — 7000 грн на місяць.
 • Онлайн.

Скільки може заробляти бізнес-аналітик

Згідно з даними Work.ua на момент написання статті середня заробітна плата бізнес-аналітика в Україні — 27 500 грн., зважаючи на рівень з/п BA, зазначеного у вакансіях на ресурсі.

Якщо спиратися на статистику dou.ua за літо 2020 року, то середня зарплата Business analyst у червні цього року становила $2000, а у фахівців із досвідом роботи менше року — $665.

Корисні посилання

Насамкінець додамо кілька корисних матеріалів, які допоможуть почати знайомство з професією бізнес-аналітика.

Корисні книги:

 • BABOK Guide v 3.0 — настільна книга всіх бізнес-аналітиків.
 • Принципи роботи з вимогами до програмного забезпечення. Дін Леффінгвелл, Дон Відріг.
 • UML. Посібник користувача. Граді Буч, Джеймс Рамбо, Івар Якобсон.

Посилання на відеокурси з бізнес-аналітики:

Курс юного бізнес-аналітика на Youtube-каналі — Експерт з IT та організаційного розвитку.

Бізнес-аналіз мобільних додатків на Youtube-каналі — loftblog.

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
11222 Views
09.12.2020
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..