Що таке хороший рекрутинг і навіщо він потрібен?

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Ця замітка буде корисною як власникам компаній, які замислюються про доцільність рекрутингу, так і хлопцям, які безпосередньо займаються наймом

Business Staff recruitment Hiring IT Recruiting Professions

Ця замітка буде корисною як власникам компаній, які замислюються про доцільність рекрутингу, так і хлопцям, які безпосередньо займаються наймом.

Що таке хороший рекрутинг і навіщо він потрібен?

Ситуація така, що на українському ринку роль, функції та відповідальність рекрутера не до кінця сформовані, а тому не зовсім зрозумілі.


Для багатьох рекрутингів — це можливість заробити. Причому вхід до професії досить легкий — розпочати можна з вступних курсів до будь-якої з представлених шкіл. Біль у тому, що курсів багато, а якості мало. Хлопці входять у рекрутинг з переконанням, що бути рекрутером — це про посидючість і фарт.


У результаті виходить, що середньостатистичний рекрутер завзято “щось робить”, періодично потрапляючи в ціль і отримуючи за це бонуси, але рідко запитує “чи не херню?”.

Чим безграмотність рекрутера загрожує бізнесу?

 • Перш за все: якщо рекрутер представляє клієнта (а це завжди так) то він є працівником першої лінії - людиною, яку потенційний кандидат бачить, чує і читає першим, перед знайомством з компанією. І ось тут корисно згадати притчу про прищаву дівчинку, яка одним словом може занапастити бізнес.
 • Страждає процес найму. Передбачається, що рекрутер повинен позбавити вас проблем: ви займаєтеся бізнесом - фахівець займається підбором людей у ​​команду. Якщо рекрутеру не вистачає компетенції – доведеться курирувати та виправляти факапи. Це у кращому випадку. У гіршому (і особливо, якщо немає часу залучатися до найму) є шанс, що в команду візьмуть не ту людину, і зрештою збитки зазнає проєкт. У результаті - втрата часу/фінансів/нервів.

В ідеалі, рекрутер - ніякий не HR aka штатний психолог або "передасть" інформації. Це амбасадор (якщо хочете – обличчя) вашої компанії, вашого бренду та продукту. І від того, кому ви довірите комплектацію команди, залежить успіх проєкту. Які компетенції є важливими для рекрутера, щоб приносити користь для бізнесу?

Роль та ідентичність

Гарний рекрутер — не торговий агент компанії. Він не “продає вакансію”, всупереч стереотипу, що склався = не впарює позицію, ґрунтуючись на мінімальних відповідності в досвіді фахівців та вимогах вакансії.


Продажі в рекрутингу - це win-win стратегія з користю для проєкту/кандидата/клієнта. Хороший рекрутер є повноцінним бізнес-партнером. І виходячи з цієї ролі він не просто закриває позицію — він розуміє потреби проєкту та шукає відповідності між навичками/інтересами спеціаліста та завданнями проєкту.

Розуміння місії та мети проєкту

Якщо рекрутер вникає в місію та мету проєкту, йому зрозуміло, які кроки зробити, щоб знайти правильну людину в команду.


Розуміння цілей та завдань проєкту формує контекст:

 • у якому напрямку рухається проєкт?
 • на якому він зараз етапі?
 • які процеси?
 • який вектор розробки?
 • які технології використовуються і чому?
 • чи команда зростатиме?
 • і т.п.

Відповідь на ці питання дає розуміння рівня софт і хард скілів, якими повинен володіти фахівець, щоб вирішити біль проєкту і посилити команду.


Крім того, мета та місія безпосередньо належать до мотивації рекрутера. Розуміння місії та цілей проєкту ⇒ вище мотивація ⇒ вище професійний інтерес та залученість ⇒ краща якість рекрутингу та кінцевий результат. Мотивація заробити не вважається – це не рівень.

Комунікації з клієнтом та кандидатом

Хороші комунікаційні навички - це про вміння вести переговори та вирішувати конфлікти без істерик, будувати грамотний діалог з кандидатами: точно та лаконічно надавати інформацію про проєкт, давати максимум конкретики у відповідях на запитання (у тому числі технічної частини та процесів у команді), підтримувати win-win формат, працювати з запереченнями.


Особливо про вміння запобігти — по суті, передбачати заперечення опонента і спрямовувати комунікацію в потрібне русло. Передутилізація стане в пригоді, щоб спрогнозувати можливі конфлікти (у тому числі на рівні інтересів) заздалегідь. Оскільки найкращий спосіб вирішити суперечність — не потрапити до нього.

Що таке хороший рекрутинг і навіщо він потрібний?

Ще. Про навички ділового листування, оскільки часто це єдиний спосіб справити перше враження про компанію та проєкт при першому спілкуванні з кандидатом. Якщо рекрутер вміє грамотно структурувати думки, виділяти головне і не сипати булшитом на кшталт штампів та канцеляриту, то такі листи:

 • отримують велику конверсію відповідей
 • підвищують репутацію компанії на ринку серед претендентів
 • допомагають будувати довгострокову комунікацію з кандидатами
 • ну і, як мінімум, ім'я вашої компанії не потрапить на ebanoe.it
Що таке хороший рекрутинг і навіщо він потрібен?
Що таке хороший рекрутинг і навіщо він потрібен?
Що таке хороший рекрутинг і навіщо він потрібен?

Технічна грамотність

Цей пункт не стільки про глибоке знання технологій (що само собою), скільки про технічний стек рекрутера, що поважає себе. Гарний тех. стек - це інструмент реалізації роботи рекрутера. А мінімальний набір пошукових ресурсів це мастхев для елементарної продуктивності. Сюди зазвичай входять пошукові платформи, CRM, Boolean search.


Якщо весь час працюй виключно з одним інструментом, неминуче проморгаєш нові технології, а відповідно - програєш у швидкості та якості. До речі, хороший інструментарій коштує грошей: публікації на робітних сайтах, платна робота з LinkedIn, додаткові інструменти на кшталт ATS та пошукових сервісів, доступи до баз робітних сайтів - і це при тому, що найчастіше в роботі набагато більше ніж 1 вакансія. 


Тому хороший рекрутинг — це ще й про можливість/бажання інвестувати в технічний бік питання. Збільшує швидкість, заощаджує час.

Експертиза

Вміння працювати з інформацією. Починається зі знання елементарних інструментів обробки інформації. Чому важливо? Щоб не спотворювати, не інтерпретувати по-своєму (не наважувати проєкції). Спотворення, узагальнення та упущення фактів — це те, що, як правило, відбувається з інформацією через вбудовані природою алгоритми роботи мозку та іншим причинницьким технинам).


Хороша навичка в роботі з інформацією дозволяє грамотно структурувати вступні, аналізувати та коректно їх викладати.Наприклад, це стане в пригоді при знятті вакансії, роботі з кандидатом або менеджером проєкту, а також наданні зворотного зв'язку після співбесіди.

Розуміння бізнес-процесів. Якщо рекрутер розуміє організаційну структуру в компанії, взаємодію між департаментами, роль у команді, завдання проєкту та посади — він може адекватно оцінити досвід та експертизу кандидата та його відповідність позиції в контексті компанії та її цілей.


Розуміння ринку. Якщо рекрутер в курсі актуальних тенденцій — знає історію ринку, розуміє його поточний стан, він може спрогнозувати розвиток подій:

 • кількість фахівців
 • актуальність технологій
 • вартість фахівців на ринку
 • конкуренцію
 • тренди

Софт арсенал

Високий рівень самоорганізації — щоб дотримуватися дедлайнів, впоратися з великими обсягами інформації та відповідати темпам проєкту.


Мультизадачність — вона і в Африці мультизадачність.

Структурність та процедурність — знову відсилання до мультизадачності та самоорганізації. Це спосіб синхронізуватися, підлаштувати власну роботу згідно з цілями та завданнями проєкту — загалом, антихаос.


Баланс внутрішньої та зовнішньої референції — Внутрішня референція — це про орієнтацію на власне бачення, думку та позицію. Зовнішня — на думку оточуючих, об'єктивні результати, ухвалені норми, громадська думка. Відповідно, важливо, щоб рекрутер однаково орієнтувався як на власну експертизу, так і на думку команди та потреби бізнесу.


Емпатія — вбудована опція, яку не купиш за гроші, але яку, втім, можна ретельно розвивати. Це про здатність емоційно відгукуватися стан інших людей. Без емпатії неможливі довірчі стосунки. Будь-який бізнес неможливий без довіри.

Етика. — Здається ванількою, але насправді етика — це набір конкретних правил, які визначають рівень та якість спілкування. У тому числі – ділового. Це важливо для відносин у команді, переговорів, а також якості будь-яких інших процесів.


І якщо все вищевикладене здається гарною лірикою — просто знову згадайте про прищаву дівчинку).


автори: Євген Гайдученко feat Ксенія Куцая

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
6166 Views
Category Recruiting
06.05.2019
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..