Дно на зв'язку або кілька слів про емоційне вигорання

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Емоційне вигорання в IT — тема не з простих, адже мова йде здебільшого про психологічний стан, про цілий комплекс симптомів (синдром), який не так просто розпізнати одразу

For candidates IT
Дно на зв'язку або кілька слів про емоційне вигорання

Емоційне вигорання в IT — тема не з простих, адже мова йде здебільшого про психологічний стан, про цілий комплекс симптомів (синдром), який не так просто розпізнати одразу. Та й хто буде добиватися собі, наприклад, діагнозу з ICD-10, днями бігаючи по неврологах-психіатрах? А немає доказів - немає проблеми.

"Ти зловив МакКонахі, бро. Сходи розважся, виспись. В барчик пішли. . . Може, тобі час у відпустку, га?" — задумливо порадить колега із запаленими очима за другим літром кави.

Ну і ти думаєш: "Та реально. . . Щось я добряче підзаї**вся. . . Але це пройде". Та й зізнатися собі, що "не впорався" — не особливо приємно, м'яко кажучи. Особливо, якщо ти — особистість сильна і взагалі перфекціоніст. І свою роботу, звісно, любиш.

Хто в зоні ризику?

Раніше про профвигорання говорили здебільшого щодо професій "людина — людина". Так, хвиля безпросвітної втоми накриває лікарів, вчителів, соцпрацівників, менеджерів — усіх тих, хто часто і багато контактує з людьми. Але вигоріти можна не лише на роботі, але й у токсичних стосунках, у декреті, під час навчання абощо, тож зараз говорять більше саме про емоційне вигорання як більш широке поняття. Значну роль в емоційному вигоранні відіграє хронічна втома, до якої легко може призвести 8-ми годинна сидяча робота у закритих приміщеннях, постійні стреси і складнощі на роботі, відсутність щоденної фізактивності і прогулянок на свіжому повітрі.


Втім, нормований робочий графік і IT — радше непоєднувані поняття, тож якщо самоорганізація — не твоя найсильніша сторона, краще бути до себе особливо уважним. Наші реалії такі, що працеголік — майже комплімент, а емоційне вигорання — незрозуміла ситуація: ані для працедавця, ані для вигорілого. У той час як у Голландії, приміром, є законодавчі інструкції, що компанія має робити з працівником, у якого "сів акумулятор".


До слова, професійне вигорання зачепило безліч сфер, і зараз роботодавці всерйоз розглядають варіант 4-денного робочого тижня. Тож сподіваємося і чекаємо, як-то кажуть. У загальних рисах синдром емоційного вигорання розвивається якось так.

Гориш роботою, живеш роботою

Пам'ятай, щоб вигоріти, потрібно загорітися. Проект мрії, класні процеси в компанії і тімка, і стільки цікавих мітапів, навчання, розвиток, перспективи. . . Робота захоплює всі думки, з тебе фонтанують ідеї для нових проектів, ти ловиш кайф від роботи вечорами, вдома, на вихідних, у свята. Знайомо? От-от.


Сім'я, друзі, спорт, хобі — все втрачає барви порівняно з коханою роботою нон-стоп. Часу на них залишається менше, та й навіщо, якщо професійна зайнятість цілком тебе поглинула. Друзі тролять на тему "безсмертного поні", так?

Хроніки втоми

Дно на зв'язку або кілька слів про емоційне вигорання

Та ось тільки понеділки даються все складніше, сил після роботи (та й на роботі, чого вже) немає взагалі ні на що, хіба що доповзти до дивана і поринути в серіальчик, а вихідні не приносять очікуваного полегшення. Вже з понеділка відчуваєш себе "ганчірочкою", перформиш погано, тож почуття провини стає твоїм постійним супутником. І свята не допомагають відновитися. І навіть двотижнева відпустка. І улюблені заняття. Опа, зомбі-стайл.

Щось збоїть

Організм не дурень, починає сигналити: часті застуди/головний біль/проблеми зі сном/збої в роботі шлунково-кишкового тракту. . . Життя поступово втрачає барви, натхнення змінюється дратівливістю, лізуть з надр не найприємніші сторони особистості, черствієш, може, зриваєшся на рідних і близьких, конфліктуєш з колегами і начальством. Все летить з рук, все дратує. Звичайно, у кожного своя "картина перетворення" в Чужого, але в цілому якось так.

Підступні аддикції

Згодом мозок вже не може отримувати задоволення від роботи, але гормони радості брати звідкись потрібно, тому в хід йдуть різноманітні допінги: від умовно безпечної кави до алкоголю і заборонених речовин. Інші зриваються в нестримний шопоголізм, харчовий гедонізм, екстремальні види спорту, поринають у комп'ютерні ігри, соцмережі, тусять до втрати свідомості. Щоб бодай щось відчути.

Дно на зв'язку або кілька слів про емоційне вигорання

Агов, а робити що?

"Фінали" вигорілих бувають дуже різними: від серйозних проблем зі здоров'ям, до драматичних подій життя (звільнення, розлучення). Декому допомагає зміна роботи або навіть сфери діяльності, нестримний джоб-світчинг, тривала відпустка. Історія вигорання кожного — виняткова і неповторна. На експертність не претендуємо, проте накидали коротку інструкцію, що робити, якщо впізнав себе в попередніх пунктах.

 1. Переконайся, що це не тимчасова втома.
  Пригнічений стан після напруженого тижня здачі проекту — не обов'язково симптом вигорання. Але якщо після відпочинку/відпустки не відчуваєш себе бадьорим і оновленим, і цей стан став для тебе майже звичним — є привід замислитися.
 2. Глибоко вивчи тему. 
  Тема професійного/емоційного вигорання зараз активно обговорюється психологами, так що на ютубі повно інформації не тільки про профвигорання в цілому, але й у IT-сфері зокрема.
 3. Ниє котик, ниє кротик.
  Часто озвучення моментів, які турбують у роботі, вже неабияк допомагає зрозуміти справжні причини ситуації. Наприклад, невідповідність очікувань від роботи і реальності породжує розчарування, що поволі може спричинити серйозне емоційне вигорання. Але усвідомити це самостійно часом неабияк складно. Тож можна розповісти про свої негаразди друзям або домашнім. Як варіант — виплеснути свої думки в письмовому вигляді. Нити не соромно. Нехтувати професіоналізмом психотерапевтів теж не варто — від них можна отримати значно більше корисних інсайтів, та й шанс почути щось на кшталт "зберися, ганчірко!" дорівнює нулю.
 4.  Поговори з лідом.
  Порада, звісно, неоднозначна. Є ризик отримати у відповідь нерозуміння і репліки на кшталт: "Якщо тобі так важко, можливо, зверни увагу на інші можливості?", але, з іншого боку, професійне вигорання — це проблема не тільки твоя, але й компанії. І мовчки страждати — робити гірше не тільки собі, але й колегам, які теж стикаються з подібним станом. І теж мовчать. Так що є сенс поговорити, особливо, якщо у тебе довірливі відносини з начальство і в компанії відсутня практика репресій.
 5. Стався до себе з повагою
  Робота — не головна сфера в твоєму житті. Навіть якщо ти так не вважаєш. Якісний сон, прогулянки на свіжому повітрі, спорт, хобі, спілкування з дорогими людьми — не менш важливі, ніж професійні ачівки. Працеголізм — така сама хвороблива залежність, як і всі інші, хоча це вкрай незручно визнавати.  


автор: Юля Куцай

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
2623 Views
03.05.2019
Common articles
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..
The Coming Days: 10 Characteristics of the Team of the Future
We have already discussed personal skills of the future. In this article, we decided to talk about how teams are transformed and which skills and characteristics they sh..
HOW TO CREATE A DREAM-TEAM 6 RECOMMENDATIONS FOR hiring the best technical team
Closing technical position may resemble a debilitating marathon. Or sprint, when the maximum energy is laid out for a minimum of time. And when you need to hire the whole..
Overview of Product Roles salaries in Ukrainian IT companies
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of salaries for C-level in IT. We remind you that every year we carry out a ..