Чому професії майбутнього не матимуть назви

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Роботодавець шукає фахівця, щоб він вирішував певні завдання. Насправді все одно, як при цьому називається його професія

Professions Forecasts Development Trends

- Ким ти хочеш стати, коли виростеш?
- Нейролінгвістичним бізнес-аналітиком зі спеціалізацією у growth marketing!


Роботодавець шукає фахівця, щоб він вирішував певні завдання. Насправді все одно, як при цьому називається його професія. Звичні, традиційні професії вимагають набору знань та навичок у межах однієї сфери. Наприклад, бухгалтер розуміється на трудовому законодавстві, обліку, може розрахувати ПДВ і річний платіж, і т. д. Фахівця, який має всі ці навички, найпростіше знайти за назвою професії — «бухгалтер».


А що, якщо ідеальним буде мікс навичок, який не входить до рамок традиційної професії? Обмеження за назвою бажаної посади може лише завадити знайти потрібну людину. Тим більше з розвитком інструментів пошуку, можна шукати за ключовими скілами, а не за назвою резюме та категорії. Ця практика вже поширена у IT-рекрутингу. На ринку України вже з'явилися вакансії з набагато ширшим списком навичок, ніж типовий для певної позиції. Наприклад, потрібен Customer Support Manager - при цьому обов'язкові технічна освіта, вміння написати статтю для User Guide на сайті за мотивами запитів користувача, а ще бажаний досвід у продажах. Такі вакансії є частиною процесу гібридизації професій.

Що таке гібридні професії?

Це професії, які включають поєднання дуже різноманітних, часто традиційно «не поєднуються», умінь та навичок.


Успішному менеджеру з реклами потрібна і креативність, і вміння користуватися інструментами аналітики. Традиційне уявлення про те, що успішний програміст може дозволити собі бути самітником-«хіккою», який спілкується лише з комп'ютером, теж застаріло. Frontend-розробнику доводиться розбиратися ще й у дизайні та бізнес-процесах, виявляти комунікативність.

Менеджеру з реклами потрібне вміння користуватися інструментами аналітики


Аналітична організація Burning Glass проаналізувала близько мільярда вакансій. За їх даними, тренд гібридизації професій посилюється, попит на різнобічних фахівців швидко зростає, як і різниця між зарплатами на гібридних та простих позиціях. Гібридизовані аналоги оплачуються на 20-40% вище, ніж відповідні традиційні професії. Гібридні професії – не якесь нове віяння. Наприклад, спеціальність "промислово-організаційний психолог", яка потребує знань психології, трудових відносин та діловодства, виникла у 20-х роках минулого століття.


Професії завжди так чи інакше еволюціонували, але зараз це відбувається все швидше. Друга особливість — тепер для ефективної роботи часто потрібен скіл зі сфери, здавалося б, не пов'язаної з основною діяльністю. Такий, який не освоїш просто так, під час роботи. Наприклад, традиційно маркетологи не мали необхідності вчитися користуватися інструментами для роботи з біг дата, а програмістам — розбиратися в психології користувача.


Щоб освоїти гібридну спеціальність, доводиться не просто вчитися, а цілеспрямовано спланувати, які навички стануть у пригоді. Починати навчання якомога раніше — і вже у процесі планувати наступний етап. Концепція Lifelong learning не дарма така актуальна. Тільки на 16% цих високооплачуваних гібридних посад згодні найняти початківців (відповідно до того ж звіту Burning Glass).Для більшості вакансій весь «букет» скілів має бути прокачаний протягом кількох років.

Які скіли є найбільш затребуваними для гібридних професій?

На цей момент найпопулярніші навички для гібридних професій можна віднести до 5 ключових областей:

  • Нові цифрові технології
  • Перетин дизайну та розробки
  • Продажі та робота з клієнтами (служба підтримки) 
  • Big Data та аналітика
  • Знання законів, стандартів та правил є нормативно-правовим аспектом.

Технічна складова потрібна всім

Саме попит на технічні скіли можна вважати основним фактором гібридизації професій.


У всіх сферах діяльності все важливішим стає здатність вивчати нові системи, інструменти, при необхідності — налаштовувати під себе. Бажано, звичайно, ще й вміти кодувати. Наприклад, маркетологи зі знанням SQL заробляють на 41% більше, ніж без нього.

Технічна складова потрібна всім


Інша важлива складова — аналітика даних. Це вміння збирати, інтерпретувати та візуалізувати дані. Знайти закономірності та використовувати їх, наприклад, для передбачення поведінки користувачів чи нових можливостей для бізнесу. Такі навички потрібні маркетологам, спеціалістам у галузі охорони здоров'я, сейлзам, HR-менеджерам. У 2018 році навички роботи з даними вказувалися в 1,7 мільйона вакансій.


Хороша новина: гібридні професії мають «імунітет» до автоматизації. Якщо фахівців «простих» професій можна замінити на ІІ або роботів, то з гібридними машини не впораються.

Не тільки діджитал

Круті технарі цінуються високо… але не так високо, як круті технарі з розвиненими софт- та бізнес-скілами: з розвиненою емпатією та лідерськими здібностями, які вміють донести свою думку колегам та представникам клієнтів. Загалом у 57% вакансій розробників потрібні лідерські якості та розуміння бізнес-процесів. Якщо у 2013 навички менеджменту згадувалися в одній вакансії із чотирьох, у 2018 — в одній із трьох.


Креативність теж затребувана. 54% відсотка вакансій в IT включають дизайн у тому чи іншому вигляді в описі необхідних навичок. Creative thinking вимагається як від девелоперів, так і від бізнес-фахівців. Хоча не дивно - давно відомо, що все більше значення мають софт-скіли, зокрема, Google при наймі звертає увагу на здібності до комунікації, розв'язання проблем та критичного мислення.


Крім того, програмістам потрібно постійно стежити за новими технологіями. Найважливіші скіли на ринку зараз машинне навчання, R та новітні інструменти кодування. Група скілів, які можуть здатися складними й технарям, і гуманітаріям, — знання стандартів та нормативно-правової бази. На багатьох посадах потрібне розуміння цих тонкощів — зокрема у сфері охорони здоров'я, IT-безпеки, QA.

Чому майбутнє — за гібридними професіями?

Факторів, які рушать гібридизацію, багато. Нові технології можуть принести користь у всіх сферах — їх знання і стає актуальним для раніше нетехнологічних спеціальностей. Практика показує важливість командної роботи та софт-скілів — ось їх і починають вимагати від математиків та технарів.


А головне, бізнес-процеси та ринок стають все більш мінливими та непередбачуваними. Компаніям доводиться постійно пристосовуватися та змінюватися. У таких умовах фахівці з гібридними професіями можуть відігравати вирішальну роль. Співробітники повинні постійно навчатися та опановувати нові навички, щоб забезпечувати конкурентну перевагу. Постійно змінювати, переформатувати команди у зв'язку зі змінними завданнями для бізнесу буде дуже дорого. А гібридні фахівці здатні зростати та опановувати нові навички всередині команди. Таким чином, еволюціонуватиме вся екосистема.


Крім того, гібридність усередині команди полегшує комунікацію та співпрацю. І допомагає боротися з однією з найпоширеніших проблем — вигорянням — шляхом різноманітності завдань та можливості виступати у різних ролях.

Ну і як це називається?

Вже зараз для того, щоб створити точну назву вакансії або позначити кваліфікацію, часом потрібно перераховувати список навичок та знань, що дорівнює половині опису. Коли ви однаково добре володієте десятком навичок, як назвати цю професію – «Маркетолог з навичками data-аналітики та b-2-b продажів», «Аналітик даних зі знанням маркетингу та досвідом b-2-b продажів» чи ще якось? Ми в INDIGO Tech Recruiters, до речі, вже стали на шлях гібридизації. В IT-рекрутингу актуальні й володіння новими технологіями та інструментами, і аналітичні навички, і прокачані софт-скіли. Схоже, що у найближчому майбутньому в кожній команді з'являться багатосторонні фахівці або люди, які освоюють гібридну професію.

Автор: Валерія Маляренко

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
3470 Views
19.05.2020
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..
The Coming Days: 10 Characteristics of the Team of the Future
We have already discussed personal skills of the future. In this article, we decided to talk about how teams are transformed and which skills and characteristics they sh..
Good CEO VS Bad CEO. One mistake that could cost your business.
Ekaterina Osadchuk — CEO at Indigo Tech Recruiters, economist, professional psychologist, HRD and business development director with more than ten years of experience
Overview of Product Roles salaries in Ukrainian IT companies
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of salaries for C-level in IT. We remind you that every year we carry out a ..
How does it feel to be a woman in IT? Anna Stetsenko talks about the “male” field, discrimination and gender stereotypes
There are many gender stereotypes regarding both men and women. But when it comes to a career, particularly in IT, women have a much harder time