«Скляна стеля» в кар'єрі — визначаємо і долаємо

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Досвід авторитетних дорослих і світова історія, "тиждівчинка" і "тижхлопчик" пропонують рухатися за заданим сценарієм, створюючи ілюзію "скляної стелі". Що це за стеля, чи існує віона насправді і яка ситуація з обмеженнями в IT — розбираємося далі.

IT Coaching Developer Top manager Team
Скляна стеля в кар'єрі — перешкода, яка заважає зростанню "Скляна стеля" — це перешкода, яка заважає кар'єрному зростанню

Дівчатка одягають ляльок у рожеві сукенки, хлопчики граються із синім конструктором і перегоновими треками, жінка береже родинне вогнище, чоловік видобуває для нього «дрова» — ці та інші стереотипи закладаються в нашій голові з дитинства. Досвід авторитетних дорослих і світова історія, рольові моделі «тиждівчинка» і «тижхлопчик» пропонують рухатися за вже прописаним кимось сценарієм, створюючи ілюзію «скляної стелі».

Що це за стеля, чи існує вона насправді та як справи з обмеженнями в IT — розбираємося далі.

Перший курс з найму для керівників

5 модулів, які прокачають потрібні керівникові скіли в проведенні інтерв’ю, познайомлять з трендами в найманні, навчать пітчити вакансії так, що кандидати не зможуть відмовлятися від оферів

Програма курсу

Що таке «скляна стеля»?

Термін «скляна стеля» ввели в ужиток американські феміністки у 80-х роках минулого століття. «Скляна стеля» — це перешкода, що заважає просуватися вгору кар’єрними щаблями.

Ще 1980 року серед керівників вищого рівня в компаніях зі списку Fortune 100 не було жінок. З часом ситуація змінювалася: якщо 1995 року жінки-топменеджери в компаніях зі списку Fortune становили тільки 9,6% керівників, то вже 2013-го їхня кількість зросла майже вдвічі — до 16,9%.

За даними консалтингової фірми MSCI, 2019 року кількість жінок-керівників зросла незначно — на 0,4%. У компанії прогнозують, що 2028 року цей показник становитиме 30%.

За результатами дослідження Grant Thornton, найлегше пробити «скляну стелю» в Східній Європі — за їхніми даними, в цьому регіоні 38% керівних посад обіймають жінки, і тільки в 9% бізнесів жінок на провідних позиціях немає взагалі.

Згодом саме поняття «скляної стелі» трансформувалося і стало менше залежати від гендеру. Тепер з обмеженнями в кар’єрі стикаються й чоловіки — це може залежати як від політики компанії, так і від можливостей кар’єрного зростання в цьому бізнесі.

Найчастіше бар’єрами стають:

 • вік;
 • досвід;
 • стать;
 • сексуальні вподобання;
 • національність;
 • віросповідання.
Скляна стеля в жіночій кар'єрі — справжній архаїзм Бар'єри можуть залежати від різних факторів

Як складається ситуація з цим феноменом у сфері IT?

За даними DOU, кількість жінок в IT за десять років зросла втричі: з 7% до 20%.

IT — один з головних соціальних ліфтів цього століття. Класний фахівець буде потрібен практично завжди, незалежно від віку, статі, зовнішності й географічного розташування.

Тепер ринок IT доволі перегрітий: попит на фахівців високий, а навчальні матеріали є в широкому доступі, і багато компаній самі проводять безплатне навчання та інтернатуру для потенційних працівників. Саме тому професіонал, незалежно від статі, віку та інших чинників, може швидко розвиватися і «пробивати» скляну стелю.

Компанії добре усвідомлюють, що вправний фахівець, не маючи кар’єрного просування, найімовірніше, почне «дивитися наліво» й шукати інше місце роботи.

Як і в будь-якому суспільстві, певна дискримінація і скляна стеля в жіночій кар’єрі навіть в IT існують дотепер, але з цими явищами активно борються. От хоч би приклад розробника Google Джеймса Деймора, що 2017 року втратив роботу після оприлюднення свого десятисторінкового «маніфесту проти рівноправності». У відкритому листі Деймор просував думку, мовляв, проблема «скляної стелі» жінок у галузі роздута. А низька кількість жінок в IT пояснюється біологічними особливостями й нездатністю до відтворення складних завдань, що їх потребує ця галузь.

Ще одна причина, з якої працівник може довго чекати підвищення, — вік — також не надто актуальна для IT. Технології повсякчас оновлюються, з’являються нові вирішення й можливості, тож уміння опановувати нове стає важливішим за вік працівника. Для прикладу, середній вік працівників Google та Amazon — 30 років.

Ознаки «скляної стелі»

Видання The Economist виділяє два промовистих сигнали про те, що людина вперлася в «скляну стелю»:

 • Те, що ви раніше робили для просування кар’єрними щаблями, вже не працює.
 • Менеджер або особи, які ухвалюють рішення про підвищення, не можуть пояснити кар’єрний застій і говорять щось на кшталт «нова посада ще не на часі».
Скляна стеля — це криза в кар'єрі На будь-якій посаді та в будь-якій компанії можна впертися в скляну стелю

Як уникнути «скляної стелі»

Якщо вважати, що на будь-якій посаді й у будь-якій компанії впрешся в скляну стелю, рано чи пізно так і станеться. Щоб керівник і оточення помітили готовність фахівця розвиватися й підійматися кар’єрними щаблями:

 1. Визначте свої кар’єрні цінності й послідовно їх транслюйте. Якщо фахівець і сам не певен, хоче він стати лідом або ж йому комфортніше розвиватися лінійно, керівництво й поготів навряд чи просуватиме когось всупереч його волі.
 2. Оцініть себе як фахівця. Подекуди «скляна стеля» є тільки в голові в людини, а насправді бар’єрів для розвитку немає. Проаналізуйте вакансію, що на неї претендуєте, складіть список скілів і талантів професіонала, який для неї підходить, — і порівняйте зі своїми навичками. Можливо, в якихось моментах треба «прокачатися», а десь ви вже навіть overqualified.
 3. Відверто говоріть про своє бажання рости. Кар’єрні щаблі — це геть не та царина, де скромність прикрашає. Під час працевлаштовування обговоріть з ейчаром або менеджером свої перспективи в компанії, який кар’єрний ріст передбачає ваша позиція, як часто бувають перегляди, підвищення і призначення. Результати вашої роботи тільки підкріплюють бажання рухатися вперед.
 4. Ухваліть рішення. Якщо «скляна стеля» — це реальність на поточній позиції в компанії, але ваші амбіції і таланти просяться на волю, чи варто триматися за цю посаду? Відверто поговоріть з керівництвом про свої кар’єрні перспективи, і, якщо відповідь вас не задовольнить, варто замислитися, залишатися «на місці» або шукати перспективніші пропозиції.
 5. Якщо ви вирішили змінити компанію, почніть зі складання критеріїв для вакансії вашої мрії. Оцінюючи пропозиції про роботу, порівнюйте їх зі своїм вішлистом: наскільки сподівання збігаються з реальністю? Чи передбачає нова позиція, навіть з цілком пристойним офером, можливості зростання або ж компанії потрібен стабільний лінійний неамбітний працівник.

Якщо ж відчуття «скляної стелі» в компанії пов’язане з якимись стереотипами й дискримінацією, як-от «занадто молодий для керівника», «жінка не може очолювати відділ», «він замало працює в компанії, щоб йти на підвищення», «наші топменеджери — чоловіки», то з такою компанією ліпше прощатися. Замість витрачати сили на переконання дорослих людей, доречніше показати свої таланти й ефективність тим, хто в них зацікавлений і менш зашорений.

«Скляна стеля» давно перестала бути суто жіночою проблемою. Зіткнутися з необґрунтованими перешкодами на шляху до успіху й кар’єрною кризою може будь-яка людина, незалежно від віку, зовнішності, статі, віросповідання, сексуальних уподобань тощо. За таких обставин важливо все добряче обміркувати і зрозуміти: наскільки ви можете вплинути на ситуацію та чи варта гра свічок (і нервів).

Будь-яка дискримінація — це відповідальність агресора, але аж ніяк не провина того, хто потрапив «під роздачу». Якщо ж для «скляної стелі» в кар’єрі є об’єктивні причини, які ви можете змінити, — це класний виклик собі та своїм професійним якостям.

Перший курс з наймання для керівників

5 модулів, які прокачають потрібні керівникові скіли в проведенні інтерв’ю, познайомлять з трендами в найманні, навчать пітчити вакансії так, що кандидати не зможуть відмовлятися від оферів

Програма курсу
Info
Author: Тетяна Демахіна
5997 Views
02.09.2021
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..