«Не чекати на «осяяння» згори, а робити кроки щодня, збирати свою “інноваційну фішку” з невеликих, але ефективних складових»: Максим Слободянюк, засновник Nika Tech Family

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Це інтерв'ю ми взяли у Максима до ситуації з пандемією і, здається, настає час, коли компанії починають повертатися до колишнього режиму, а хтось і зростатиме

Business CEO Strategy Development Management Opinion
Максим Слободянюк, засновник Nika Tech Family Максим Слободянюк, засновник Nika Tech Family

Це інтерв'ю ми взяли у Максима до ситуації з пандемією і, здається, настає час, коли компанії починають повертатися до колишнього режиму, а хтось і зростатиме. Коли настає час масштабувати бізнес, це відкриває перед лідером компанії та його командою нові можливості. Але неминучі й «хвороби росту», до яких важливо готуватися заздалегідь. Як зрозуміти, що бізнесу час рости? Яка роль інновацій у цьому процесі? І як сфокусуватися на правильній меті? Катерина Осадчук, СЕО INDIGO Tech Recruiters поцікавилася у засновника Nika Tech Family (інвестиційної компанії з фокусом на Tech та Digital) Максима Слободянюка.

Максиме, за якими «маркерами» — економічними, командними, внутрішніми СЕО — можна дійти висновку, що настав час масштабувати бізнес? Поділись своїм досвідом, будь ласка.

Максим Слободянюк: Імпульсних драйверів до масштабування безліч. Основними вважаю віру, енергію фаундера (СЕО) та готовність (зрілість) команди. Дуже багато залежить від стадії розвитку компанії та масштабів можливого зростання. За своїм досвідом скажу, що масштабував бізнес завдяки попиту на ринку: доводилося вигадувати в поті чола — як його ефективніше і якнайшвидше задовольняти.

Які стратегії зазвичай використовуються?

Максим Слободянюк: Є різні моделі масштабування, і тут, на мою думку, немає правильної чи неправильної. Світ став настільки ірраціональним. Раніше було заведено масштабувати те, що працює в операційний плюс. Потім те, що працює з касовим розривом, але з позитивною юніт-економікою (коли на вкладений долар приходить півтора, але, приміром, через півроку-рік). А ось зараз на Заході масштабують навіть те, що працює з мінусовою юніт-економікою, з розрахунком чи надією на те, що вона при масштабуванні стане позитивною.

Особисто мені комфортно масштабувати бізнеси в рамках стратегії «стійкого зростання», щоб і зростання було, але й операційний прибуток залишився. По різним нашим бізнесам у нашому фемілі-офісі (Nika Tech Family) ця нижня межа — різна. Але намагаємося рости, не спускаючись нижче за 5-10 відсотків Ebitda margin (коли залишається не менше 5-10 відсотків від заробленого).

СЕО IT-рекрутингового агентства INDIGO Tech Recruiters Катерина Осадчук та засновник Nika Tech Family Максим Слободянюк СЕО IT-рекрутингового агентства INDIGO Tech Recruiters Катерина Осадчук та засновник Nika Tech Family Максим Слободянюк

Вплив інновацій на розвиток бізнесу

Можеш навести приклад, розповісти про інновацію, яка виявилася вирішальною та призвела до значного прориву у бізнесі?

Максим Слободянюк: Гарне запитання. До речі, віднедавна я почав вважати, що інновації бувають не лише технологічні. Це і якісь унікальні «скрипти, що продають», і «упаковка товару», яку не хочеться випускати з рук і бігти швидше до каси. У інвесторів теж бувають інновації, вони можуть заходити в бізнес так, щоб у жодному разі, крім банкрутства компанії, не втрачати гроші. Думали такого не буває? Я також так думав. Ми в NTF так не робимо, вважаємо за краще чесно розділяти ризики та заробляти теж чесно.

Оскільки експертиза наших портфельних компаній здебільшого в діджиталі, всі інновації були теж цифровими. Наприклад, колись ми в Nika Entertainment (компанія з розробки комп'ютерних відеоігор) скопіювали одну іграшку (не говоритиму яку) — правда, не повністю, а механіку. Один в один. На той час її запустив розробник на західних ринках. А ми наш клон дуже якісно адаптували до культурних особливостей (поміняли персонажів, стиль UI, музику) та запустили в Японії. Пішла вона так собі спочатку. Можна було кинути як невдалий експеримент, але наш допитливий інноваційний розум нам цього не дав. Ми почали адаптувати ігрові сесії під місцевих гравців, у яких стиль гри був зовсім іншим — у порівнянні з американцями та європейцями. Результати порівнювали зі скопійованим еталоном на основі сотень унікальних А/В тестів. Так ось, нам удалося покращити результат на 500 відсотків за наступні пів року. Коли оригінальний тайтл гри вийшов на японський ринок, ми були далеко попереду, і наша гра стала флагманом казуального ринку в соціальній мережі Yahoo. Mobage.

Будь-яка сильна інновація - це симбіоз: технологічних, тимчасових бар'єрів від конкурентів, які утворюються на підставі ваших знань про вашого користувача та роботу з ним. Це безсумнівно дає стусан — не чекати «осяяння» згори, а робити кроки щодня, збирати свою «інноваційну фішку» з невеликих, але ефективних складових.

Підводне каміння процесу масштабування

З якими викликами гарантовано доведеться зіткнутися при масштабуванні (чи можна відзначити, наприклад, три основні хвороби зростання і як їх лікувати)?

Максим Слободянюк: За останні три роки під час роботи з безліччю компаній у ролі партнера та ментора мені відкрилися деякі інсайти, яких я раніше не бачив. Я з ними стикався, але — таким же фаундером і СЕО, з ким спілкуюсь сьогодні.

Максим Слободянюк, засновник Nika Tech Family

Отже, по-перше, це обмеженість бачення керівника. І небезпека тут не в тому, що бізнес перестає зростати. А в тому, що накопичуються гроші, і не знаходиш, куди інвестувати їх в основному бізнесі, починаєш шукати інші можливості. Хтось може відволіктися на інші бізнеси, хтось почати інвестувати у щось, у чому не розуміється. Потім треба думати, як ці гроші рятувати чи списати. Я колись багато інвестував у нерухомість у регіоні, де зараз тривають воєнні дії. Адже першоджерело проблеми в тому, що не знайшов або не захотів шукати можливості в тому бізнесі, який точно знав краще, ніж усі нові, які розглядаються як можливості. Я думав, що зараз інвестую і далі продовжуватиму заробляти. Тільки зараз розумію: щоб ефективно заробляти на інвестиціях з прибутковістю до 30-50 відсотків річних, треба цим займатися постійно, а не парт-тайм, і точно не раз на місяць поглядаючи, як там і що. Але краще інвестувати у себе, у свій бізнес, а якщо не вдається знайти відповідь на запитання «як?» — головними ліками можуть бути: відкритість до фідбеку сторонніх професіоналів або новий партнер у вашому бізнесі, який має експертизу і здатний забезпечити «свіжу кров» ідеям та напрямкам.

По-друге, це готовність команди. У неї теж потрібно інвестувати та постійно стежити за тим, щоб там не було цінностей, що запізнюються або не відповідають.

І, по-третє, це ринкові можливості. Буває так, що можна нічого не робити, а ринок через те, що росте, забезпечує можливість швидкого заробітку. Але буває навпаки. Можна зі шкіри геть лізти — а результату не буде. Тоді поки краще дивитися на всі боки: де ваша ключова експертиза буде чудовою можливістю застосувати її до іншого, більш ефективного плеча.

Максим Слободянюк, засновник Nika Tech Family
Люди, які розвивають один бізнес, мають бути «однодумцями»? Якщо так - що ти вкладаєш у це поняття?

Максим Слободянюк: Мені здається, однодумцями бути менш важливо, ніж синхронними за цінностями особистими та цінностями компанії. Тому основний маркер — відповідність цінностям, важливим для керівника/команди/бізнесу, який будується. А однодумність приходить, коли керівник якісно доносить бачення та мотивує постійно думати про те, як кожному прикластися до реалізації цього бачення.

Особисті якості СЕО як складова успішного проєкту

Які якості потрібні СЕО? І які твої риси допомогли розвинути бізнес?

Максим Слободянюк: На різних етапах бізнесу вони дуже різняться. Безперечно, якості розвиваються паралельно з ролями, які відіграє СЕО, коли у нього в команді 10 осіб або 1000. Найбільш важливим фактором успіху бізнесу вважаю розвиток емпатії, який у моєму випадку був дуже довгим і в багатьох випадках давав колосальні збої. Друга важлива якість — сфокусованість: сьогодні «вилка» можливостей, що прилітають щодня, настільки широка, що легко відхилитися від курсу і хапати «по вершках».

Головна порада СЕО, що починає?

Максим Слободянюк: Я точно знаю, яку пораду дав би собі 15 років тому: подивися на всі боки, щоб знайти правильного ментора, який допоможе тобі максимально прискоритися; і не витрачай час на дрібниці, іди сфокусовано до своєї мети.

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
5150 Views
Category Interview
04.06.2020
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
The Coming Days: 10 Characteristics of the Team of the Future
We have already discussed personal skills of the future. In this article, we decided to talk about how teams are transformed and which skills and characteristics they sh..
Good CEO VS Bad CEO. One mistake that could cost your business.
Ekaterina Osadchuk — CEO at Indigo Tech Recruiters, economist, professional psychologist, HRD and business development director with more than ten years of experience