Прожити 6 місяців без зарплати: головний аналітик HUG's розповів про грамотне інвестування

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Фінансова грамотність — той скілл, якого часто не вистачає навіть досвідченим професіоналам у своїй справі. Ми поговорили про неї з головним аналітиком робоедвайзера HUG'S Артемом Щербіною

Management Trends Opinion IT Strategy Development Business Forecasts

Фінансова грамотність — той скілл, якого часто не вистачає навіть досвідченим професіоналам у своїй справі. Ми поговорили про неї з головним аналітиком  робоедвайзера HUG'S Артемом  Щербіною. Наш співрозмовник має 10-річний досвід особистого інвестування на фондовому ринку України та США. Він реалізував інвестиційні стратегії загальним обсягом понад $100 млн. Ми запропонували Артему відповісти на 12 наших питань з огляду на біль українських IT-фахівців.

У Артема Щербини понад 30 наукових праць у галузі інвестування.

Аналітик робоедвайзера HUG'S Артем Щербина Аналітик робоедвайзера HUG'S Артем Щербина

«Базовий сценарій передбачає відновлення економіки з початку 2021 року. Потенціал зростання в ІТ збережеться».

Артеме, хто зараз ваші клієнти?

Артем Щербіна: Робоедвайзер HUG'S зараз активно працює в Україні, тож усі клієнти з українським паспортом. У планах активізація у Білорусі. А далі ЄС та Австралія – там численна слов'янська діаспора.

Щодо професій або віку клієнтів, то публіка абсолютно різношерста. Як і обсяг інвестицій.

Як у нинішню коронакризу правильно розпорядитися своїми доходами та накопиченнями? Великі купівлі – так чи ні? Якщо так, то які?

Артем Щербина: Перше, що слід зазначити, — у світі фінансова та економічна криза. Багато експертів сходяться на думці, що за останні 10 років було накопичено так багато дисбалансів у світовій економіці, що поточна криза набагато страшніша за 2008 рік. Тоді під удар потрапили фінансовий сектор та ринок нерухомості. Зараз коронавірус розкрив проблеми з логістикою товарів, міхур у споживанні та кредитному ринку. Та що вже казати, вперше з часів Другої світової війни цілі галузі просто зупинилися: ресторани, авіакомпанії, туроператори та готелі. Це все дуже б'є по малому та середньому бізнесу, але також страждають найбільші світові бренди. Тому зараз не час великих купівель чи необдуманих витрат. Якщо криза триватиме 3-6 місяців (що зараз багато хто вважає базовим сценарієм), то супер - купіть бажане авто дуже скоро. Але багато чинників вказують, що зараз лише початок затяжної економічної депресії — а це насамперед загрожує масштабними звільненнями та втратою щомісячного заробітку для багатьох людей.

Особисто у моїй сім'ї споживання впало до мінімуму. Так, безумовно, свою роль грають обмеження на гуляння та пересування, але водночас ми не шукаємо знижки в інтернет-магазинах і не розглядаємо купівлю дорогої техніки (хоча XBox дуже навіть знадобився б на карантині 🙂).

Де зберігати заощадження? Які банки та банківські продукти обирати?

Артем Щербина: На сьогодні українська банківська система почувається добре. Але я не бачу сенсу у класичних банківських продуктах. Є ОВДП з більшою прибутковістю та відсутністю податків. Є зарубіжні брокери, де можна розміщувати депозит. Навіть якщо ви хочете отримувати фіксований дохід у валюті та готові нести ризики України — купіть єврооблігації України у доларі, прибутковість близько 9% річних зараз. Жоден банк вам не запропонує такої ставки у валюті.

Як бути людям, які живуть від зарплати до зарплати, витрачаючи всі надходження? Як розпочати відкладати?

Артем Щербина: Перше — максимально обмежити споживання та витрати. На жаль, якщо на сьогодні зарплата була низькою, очікувати на її збільшення в найближчому майбутньому не варто.

Друге — отримали зарплату, 10% одразу поклали в конверт чи сейф і сховали так, щоби точно не полізли й не витратили. Тут важливо це зробити відразу, як тільки отримали дохід, тоді ви підсвідомо розподілятимете грошовий ресурс на місяць ефективніше. Третє — позбавтеся боргів. Відсортуйте їх від найдорожчих до найдешевших (за ставками, розміром, як завгодно). Насамперед закрийте зобов'язання за найдорожчими для свого бюджету. Далі буде легше.

Четверте - не давайте в борг, не жертвуйте на благодійність і т. п. Тільки особисте найнеобхідніше споживання. Коли ви навчитеся економити та зрозумієте, що ви можете без зарплати прожити 3-6 місяців мінімум, тоді з'явиться можливість трохи послаблювати встановлені обмеження особистого бюджету.

З чого почати людині, яка вирішила системно підійти до управління особистими фінансами та розібратися в інвестуванні?

Артем Щербина: Перше: треба навчитися жити на частину доходів. Решту відкладати й зберігати. Розділити збережені гроші на дві частини: заощадження (фінансовий резерв у разі непередбачених обставин, таких як звільнення, хвороба) та інвестиції. Друге: інвестувати тоді, коли людина розуміє, кому віддає свої гроші, на який термін вона інвестує і для чого вона інвестує (фінансова мета) — це можливо створення капіталу на старість — «пенсія», купівля нерухомості чи навчання дітей.

Які нині недооцінені фінансові інструменти?

Артем Щербина: Таких за великим рахунком немає. Останні 10 років надувався міхур всього. Усі активи подорожчали вдесятеро. Наразі все ще переоцінено, але частина активів може фундаментально продовжувати зростати — золото, зернові товари, біотехнологічні та фармацевтичні акції та інше.

А що робити з криптовалютою?

Артем Щербина: Це – сегмент спекуляцій. Поки що світова фінансова інфраструктура ще не готова до застосування цієї інновації. Якщо є заробіток, продавайте. Якщо купували на самому піку — сенсу продавати нема, змиріться.

Куди зараз актуально інвестувати, якщо дохід у валюті? А якщо у гривні?

Артем Щербина: Ми зараз фіксуємо приплив клієнтів, які відкладали відкриття інвестиційних рахунків в очікуванні кризи й тепер готові починати ризикувати частиною капіталу, передавши його у професійне управління. І таких клієнтів у всьому світі дуже багато. Це варіант. Особливо в частині — підготувати особисту інфраструктуру до покупок активів, що подешевшали.

Тим паче деякі країни, наприклад, Росія, вводять обмеження виведення капіталу там. Тож відкриття рахунків за кордоном — це ще й уникнення ризиків України. Тут головне максимально продумана стратегія і точно не на всі 100% накопиченого капіталу. Ринок дуже не любить необережних гравців. Особливо у кризовий час. 

Щодо гривні — довгострокові облігації України під 20% річних цілком можуть себе окупити, якщо криза не буде довгостроковою.

Які особливості декларування та сплати податків з дивідендного доходу та доходу від продажу цінних паперів в Україні?

Артем Щербина: Традиційно фінансові радники не консультують щодо податків. Та й питання оподаткування зарубіжних інвестицій ще не детально прописано в українському законодавстві. За законом громадянин має заплатити 19.5% податку (18% ПДФО та 1.5% — військовий збір з отриманого доходу). Але що вважати доходом, коли (у момент виведення назад в Україну, або від кожної угоди, чи вважати курсову різницю) — це ще не прописано. Оскільки стратегії HUG'S розраховані на 3 роки й більше, то знати, як зміниться податкове законодавство на той час, ми не можемо.

Як виглядатиме найближче майбутнє на фондовому ринку?

Артем Щербина: 2020 рік – це рік рекордів. Найшвидше падіння фондового ринку США в історії (на 20%), найвище зростання американських індексів за один день (+11%), найсильніший обвал цін на нафту всередині дня (-67%) та найшвидше зростання (+47%). Майбутнє явно буде цікавим.

Ринкова вартість 500 найбільших корпорацій США до ВВП США досягла пікових значень у сучасній історії Ринкова вартість 500 найбільших корпорацій США до ВВП США досягла пікових значень у сучасній історії
Коли можна очікувати на повернення країни / бізнесів хоча б до колишнього рівня?

Артем Щербина: Базовий сценарій передбачає відновлення економіки від початку 2021 року. Сільське господарство, охорона здоров'я, енергетика під час кризи особливо постраждати не повинні. Потенціал зростання збережеться в ІТ. Найгірше ситуація позначиться на туризмі, харчовій сфері та багатьох послугах. Продовжать втрачати позиції металургія та видобувна галузь.

Як криза вплине на інвестиційну привабливість України?

Артем Щербина: Україна має непогані шанси пережити кризу легко внаслідок аграрної сфери та дешевої робочої сили. Якщо ще й щодо політики все буде спокійно, то через рік-два ми можемо досягти рівня розвитку Польщі. Чому б і ні!

Багато залежатиме від глибини цієї кризи. Україна явно не перша у черзі у великих іноземних інвесторів. Так що все залежить лише від нас 😉.

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
7338 Views
15.04.2020
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..