Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Shared economy — економічна модель, яка базується на спільному користуванні послугами. Вона тісно пов'язана з концепціями усвідомленого споживання та Zero Waste

HR IT Development Trends Social responsibility

Shared economy — економічна модель, яка базується на спільному користуванні послугами. Вона тісно пов'язана з концепціями усвідомленого споживання та Zero Waste. За такої форми споживання люди “діляться” житлом, автомобілями, технікою, паркомісцями, власним часом (посидіти з дитиною, вигуляти собаку).

Шерингові сервіси стали можливими завдяки розвитку соцмереж та поширенню смартфонів. А бажання скоротити споживання та заощадити зробило їх популярними. Ділитись не тільки вигідно, а й приємно: ти допомагаєш людям, знаходиш нових знайомих, дбаєш про природу. Адже така форма користування скорочує відходи, а в перспективі взагалі необхідність виробляти зайві товари. Якщо одним автомобілем або одним дрилем можуть користуватися кілька людей або сімей, навіщо купувати більше? Щоб шерингова економіка працювала, до цього має бути готове суспільство. Важливо, щоб люди були налаштовані позитивно, довіряли один одному та й взагалі були досить цивілізованими.


Шерингові сервіси можуть являти собою платформу для контакту між тими, хто хоче ділитися (наприклад, між господарем квартири та гостем) та відповідати за обробку транзакцій. Або надавати предмети для загального користування, а не просто бути посередником. Поки що найпопулярніші області шерингу – це простір та транспорт. Але в Україні, як і в усьому світі, люди поділяються й на інші цінності.

Airbnb

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Шеринговий сервіс Airbnb (розшифровується як AirBed&Breakfast — «надувний матрац та сніданок») працює у 191 країні світу. Це платформа, яка дозволяє здавати в оренду своє житло повністю або частково. Сайт є посередником між господарем та гостем.


Airbnb отримує відсоток від транзакцій. Як працює: потрібно зареєструватися та прив'язати до облікового запису банківську картку. Є український варіант такого сервісу у Львові, він називається MUSHROOM. Щоправда, за словами представників компанії, сайт зараз перебуває на реконструкції до 2020 року.

BlaBlaCar

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Ще один всесвітній та дуже популярний в Україні сервіс, який дозволяє “розділити” поїздку. Засновники Blablacar називають його сервісом з карпулінгу — це коли ви шукаєте пасажира, якому з вами по дорозі, і ділите витрати (на відміну від райдшерингу, коли не підвозять, а спеціально везуть пасажира в потрібному йому напрямку).


Як працює: треба зареєструватися на сайті або у додатку, можна запропонувати поїздку — шукати попутників у своєму напрямку — або знайти поїздку, тобто водія. Часто можна знайти водіїв маршруток, які набирають у такий спосіб клієнтів. Сервіс блокує акаунти таких водіїв — загалом це порушення принципів карпулінгу.


Зараз керівництво Blablacar розглядає перспективу автобусних перевезень, але лише у співпраці з легальними регулярними перевізниками — у якийсь момент серед передплатників навіть проводилося опитування з цього приводу. Нещодавно компанія оголосила про покупку Busfor, сервіс для онлайн-продажу автобусних квитків. У інтерв'ю 2018 року кофаундер сервісу Ніколя Брюссон зазначив, що хоча Україна займала на той момент четверте місце за кількістю користувачів, вона не була прибутковим сегментом для компанії. Наразі, після двох тестових версій, керівництво визначається з моделлю монетизації в Україні. Планується перейти на платну версію сервісу до кінця 2019 року.

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Це каршеринг, доступний у Києві. Каршеринг - це щохвилини або погодинна оренда автомобіля, в основному використовується для коротких поїздок в межах міста. Машини належать компанії, а чи не іншим користувачам сервісу.

Як працює: зареєструватися в додатку, відзначити вік та водійський стаж. Дочекайтеся підтвердження реєстрації. Для того, щоб бронювати автомобілі, необхідно прив'язати до облікового запису банківську картку. Без карти можна "тільки дивитися". З мінусів користувачі відзначають недостатнє покриття міста машинами. У деяких випадках таксі виявляється дешевшим, але тут питання у конкретних обставинах кожного випадку використання. Відгуки користувачів показують, що загалом роботу сервісу ще належить налагоджувати.

Ще GetmanCar надає консультації для бажаючих надавати послуги каршерингу у своєму місті.

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Ще один каршеринг – в Одесі. Тут здають у найм електромобілі (зокрема, Nissan Leaf). Як працює: потрібно завантажити програму, зареєструватися - завантаживши селфі та фото документів. Стаж водіння має бути не менше двох років. Тут потрібно поповнити баланс особистого облікового запису на 1000 грн (як резерв для оплати послуг). У додатку видно електромобілі поблизу.

З лютого 2019 Mobile Car здають електромобілі й на тривалий термін (від року), і продають цей вид транспорту на виплат.

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Сервіс німецької компанії nextbike працює у 150 містах по всьому світу. В Україні він представлений у Львові, Києві, Харкові, Вінниці та Одесі. Велосипеди, які здають у найм, належать компанії. Як працює: реєструєтесь в системі, прив'язуєте картку. З неї знімається 150 грн, які потім використовуються на поїздки. У додатку показується карта з усіма станціями nextbike у місті — і якщо на якомусь із них немає доступних велосипедів, це відображається. За допомогою програми скануємо QR-код, замок відкривається. Після використання необхідно повернути великий на офіційну станцію.

Важливо: перед тим, як брати велосипед, переконайтеся, що він в порядку. Якщо знайшли пошкодження – повідомте представників фірми. Компенсувати збитки доведеться останньому користувачеві, а ним можете виявитися ви. Взагалі дуже рекомендуємо уважно ознайомитися з правилами прокату — штрафи за їх порушення можуть бути досить великими. Nextbike має спеціальні пропозиції для організацій — можна відкрити станцію, або просто купити корпоративні абонементи для співробітників.

Так, велосипеди викрадають, вандали ламають станції та транспорт, але сервіс продовжує діяти.

Kabanchik

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Платформа, яка дозволяє зв'язатись замовникам та фрілансерам, що надають різні послуги — від розробки сайтів та дизайну до ремонту техніки чи квартири, прибирання. Еквівалент американського TaskRabbit. Можна навіть знайти спеціаліста для того, щоб постояв замість замовника у черзі у ВНЗ або перетримав щура. Загалом, тут діляться своїми вміннями та часом. Як працює: реєструєшся як виконавець або створюєш запит на послугу як замовник. Після виконання замовлення сервіс піднімає комісію.

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Сервіс відправлення "нетипових" посилок. Можна знайти мандрівника, який перевезе якусь поклажу, яку не хочеться/не можна надіслати поштою. Як пишуть на офіційному сайті: котлети сину-студенту, кошеня, банки для закруток. Судячи з інтерв'ю із співзасновником, насправді найчастіше надсилають документи та сумки з речами. За кордон.


Як працює: схоже на Blablacar. Заходьте на сайт або додаток, реєструєтеся. Можна створити подорож (виразити готовність перевозити) або шукати перевізника. Про вартість послуг домовляються користувачі. Нещодавно TravelPost вийшов на польський ринок. Наразі сервіс безкоштовний для користувачів. Планують монетизацію за рахунок комісії, яку платитиме перевізник, та послуги страхування посилок.

Шеринг: сервіси спільного користування в Україні

Сервіс оренди вбрання. Вечірня, коктейльна або весільна сукня може коштувати дуже дорого, а надягають її зазвичай пару разів на рік. Чесно кажучи, і прокат стоїть як ціла звичайна сукня рівня мас-маркету. Але в асортименті у Rent a Brand аж ніяк не мас-маркет, а дизайнерські сукні, у тому числі від провідних дизайнерів галузі зі США, Австралії та Великобританії.

Як працює: можна вибрати та забронювати до 10 суконь на сайті та приміряти їх у шоурумі чи вдома. Вибрана сукня забирається за день до події та повертається наступного дня. Сукню можна застрахувати у разі пошкодження. Знаєте ще якісь сервіси спільного користування в Україні, чи, може, маєте намір відкрити свій? Пишіть у коментарях!

автор: Валерія Маляренко

Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
4430 Views
30.10.2019
Common articles
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
7 trends in the IT labor market with statistics (which you will surely object)
It is a thankless duty to formulate trends, as one risks to play Captain Obvious or to receive “Don’t make something out of nothing, in fact, the opposite is true” as fee..
The Coming Days: 10 Characteristics of the Team of the Future
We have already discussed personal skills of the future. In this article, we decided to talk about how teams are transformed and which skills and characteristics they sh..