Вихідне інтерв’ю в разі звільнення: гайд для роботодавців у сфері IT

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Рано чи пізно працівники йдуть з компанії. Коли настає «час X», важливо, щоб працівник покинув організацію на позитивній ноті. Для цього незалежно від причини звільнення — скорочення, звільнення, звільнення за угодою сторін, за власним бажанням — з ним проводять екзит-інтерв’ю.

Job interviews Team Top manager CEO
exit інтерв'ю

Рано чи пізно працівники йдуть з компанії. Коли настає «час X», важливо, щоб працівник покинув організацію на позитивній ноті. Для цього незалежно від причини звільнення — скорочення, звільнення, звільнення за угодою сторін, за власним бажанням — з ним проводять екзит-інтерв’ю. Це співбесіда в усній формі або у вигляді анкетування, яке проводять, коли фахівець звільняється з компанії. Іноді екзит-інтерв’ю поєднує ці два способи: бесіду й анкету для заповнення.

Головні цілі вихідного інтерв’ю — зберегти хороші стосунки з працівником, дістати чесний зворотний зв’язок про його роботу в компанії, колективі й з’ясувати справжні причини звільнення.

Навчимо закривати вакансії оперативніше та якісніше!

Indigo Tech Recruiters School – новий стандарт знань в IT-рекрутингу. Спікери курсу: Ірина Шамаєва, Стаська Падалка, а також експерти з Garmmarly, DataArt, Медіа-Групи Україна і, звичайно, Indigo Tech Recruiters.

Дивитись програму

Організація вихідного інтерв’ю в IT: хто, де й коли

Інформація, отримана на вихідному інтерв’ю, дуже цінна для компанії. Чесний фідбек від раніше залученої в бізнес-процеси людини дасть змогу поліпшити комунікацію між працівниками та менеджментом. Також зворотний зв’язок у разі звільнення допоможе створити сприятливіші умови для професійного розвитку інших фахівців у командах. Тому до вихідного інтерв’ю в разі звільнення треба добре підготуватися.

Хто може проводити екзит-інтерв’ю:

 • HR компанії. Найправильніше рішення — це коли вихідне інтерв’ю проводить HR-спеціаліст компанії. Дуже добре, якщо бесіду з колишнім працівником вестиме той самий фахівець, що й брав його на роботу (якщо це можливо). Розмова з представником HR-команди допоможе працівникові говорити відкритіше й відвертіше про причини відходу, недоліки в керуванні, процесах, умови професійного розвитку.
 • Менеджер або тимлід спеціаліста. Нерідко трапляється так, що, коли працівник іде, вихідне інтерв’ю проводять двічі. Спершу — безпосередній тимлід колишнього працівника, а вдруге — HR. Якщо ж у компанії немає HR-фахівця в штаті, то екзит-інтерв’ю проводить керівник відділу або компанії.

  Недоліком вихідної співбесіди з колишнім керівництвом може бути нещирість працівника або ж, навпаки, надмірна емоційність, конфліктність. Чудовий варіант — бесіда з найвищим керівництвом, якщо справа стосується невеликої компанії, де власник натхненник і лідер команди. У такому разі фахівцеві, який звільняється, буде приємно, що його відхід помітило керівництво, і він з великою ймовірністю говоритиме відверто й розійдеться з компанією на позитивній ноті.
 •  У рідкісних випадках питання під час вихідного інтерв’ю може ставити колега колишнього працівника. Таке трапляється в невеликих компаніях, коли в штаті немає фахівця з кадрів, а з керівництвом у працівника розбіжності, які певною мірою вплинули на його відхід.

Де слід проводити вихідне інтерв’ю

Проводити співбесіду з колишнім працівником треба сам на сам. Найкраще, якщо це буде неформальна розмова, не в кабінеті керівництва, а, наприклад, у кімнаті переговорів або мітинг-румі. Якщо це бесіда і з HR-представником, і з керівником або тимлідом, то такі зустрічі слід проводити окремо.

Коли проводити вихідне інтерв’ю

Опитування працівників, що звільняються, слід проводити, коли рішення ухвалено остаточно й безповоротно, усі документи підписано й усі взаємні зобов’язання виконано. Такий підхід дасть змогу створити всі умови для чесної й відвертої розмови.

Екзит-інтерв’ю можна проводити за день-два до відходу фахівця або через кілька днів після цього, якщо розставання було емоційним і працівникові треба час, щоб заспокоїтися.

Вихідне інтерв’ю в IT: запитання, які варто ставити

Питання під час екзит-інтерв’ю можна умовно поділити на: загальні, про взаємини в команді, посадові обов’язки, робочі процеси та сподівання від нової роботи. Наведемо приклади питань у цих категоріях.

Загальні

 • Розкажіть про причини, чому ви покидаєте компанію.
 • Компанія створила належні умови для виконання ваших професійних обов’язків?
 • Ви були задоволені обладнанням, робочим місцем, тим, як обставлено офіс? Чи є у вас побажання, що можна було б змінити в кращий бік?
 • Головна причина, чому ви йдете?
 • Які ви мали можливості для розвитку професійних та інших навичок під час роботи в компанії? Як ви вважаєте, у вас вийшло скористатися наданими можливостями?
 • Оцініть рівень стресу на робочому місці за шкалою від 1 до 10.
 • Чи рекомендуватимете ви компанію для працевлаштування вашим друзям?

Взаємини в команді

 • Наскільки вам комфортно було працювати в команді?
 • Що найбільше подобалося в роботі з командою?
 • Що вам найменше подобалося в роботі з колегами?
 • Наскільки компетентними були керівники вашої команди, інших команд, компанії?
 • Як ви можете оцінити управлінські рішення керівництва?
 • Як ви можете оцінити свої стосунки з колегами й безпосереднім керівництвом?

Посадові обов’язки та робочі процеси

 • Чи подобалося вам те, чим ви займалися на своїй посаді? 
 • Що саме вам подобалось у вашій роботі?
 • Що вам найбільше не подобалось у вашій роботі та робочих процесах?
 • Як чітко були визначені ваші посадові обов’язки?
 • Наскільки зрозуміло вам ставили завдання?
 • Чи достатньо ви були підготовлені професійно для розв’язання поставлених завдань?
 • Оцініть від 1 до 10, наскільки цікаво вам було працювати й розв’язувати поставлені завдання.
 • Як гадаєте, чи досить свободи ви мали під час виконання завдань?

Сподівання від нової роботи

 • Ви вже знайшли нову роботу? Розкажіть, як ви її шукали?
 • Чому вибрали саме цю компанію?
 • Що ви сподіваєтеся отримати на новому місці, чого не дала вам ця компанія?

Питання для вихідного інтерв’ю можна ставити вибірково, зважаючи на причини звільнення та відповіді, які важливо дістати в процесі співбесіди. Також важливо під час інтерв’ю уникати загальних помилок, які можуть негативно позначитися на результатах бесіди.

вихідне інтерв'ю при звільненні

Помилки, яких слід уникати інтерв’юеру

 • Присутність на інтерв’ю керівництва, інших працівників.
 • Поспіх і неуважність до співрозмовника.
 • Співчутливий вигляд — ліпше вибрати нейтральну позицію й просто уважно вислухати колишнього працівника.
 • Виправдовування компанії, вчинків колег у відповідь на звинувачення колишнього працівника.
 • Переведення теми й позбавлення співрозмовника можливості виговоритися.
 • Реагування на підвищений тон і відповідь тим самим.
 • Суб’єктивні оцінювальні судження щодо навичок працівника.
 • Казати тільки про професійні недоліки працівника, який звільняється. Навіть якщо фахівець виявився некомпетентним для посади, слід відгукуватися про його якості в ключі добре — погано — добре.

Одне із завдань інтерв’юера під час звільнення фахівця — дати йому можливість висловити накопичене невдоволення, погасити роздратованість і розійтися з ним на хорошій ноті. Якщо ж ідеться про звільнення цінного працівника за власним бажанням, важливо дати зрозуміти, що двері перед ним завжди відчинені й компанія готова до діалогу.

Чому роботодавцям корисно проводити вихідне інтерв’ю

Що таке екзит-інтерв’ю для роботодавця? Це співбесіда після звільнення, що дає змогу компенсувати претензію і невдоволення працівника. Звільнення це чи відхід за власним бажанням, завжди є ймовірність, що у фахівця залишилася образа на компанію. Якщо вислухати його й дати виговоритися, то дуже навіть можливо, що він не публікуватиме негативних коментарів про компанію в мережі, не обговорюватиме її в негативному ключі з колишніми колегами (які все ще працюють у компанії) і не створюватиме токсичну атмосферу в колишній команді. У глобальному масштабі екзит-інтерв’ю позитивно позначиться на репутації компанії — це стосуватиметься як бренду, так і самого роботодавця, а також запобіжить плинності кадрів.

Аналіз вихідного інтерв’ю допомагає HR-відділу отримати інформацію про робочу атмосферу в команді, дізнатися про неочевидні конфлікти, про ставлення працівників до рівня оплати праці та винагороди, а також про реальні умови професійного зростання для фахівців у межах компанії.


На завершення зазначимо, що системне проведення екзит-інтерв’ю допомагає виявити різні проблеми всередині компанії — від недоліків деяких управлінців до внутрішніх процесів, завдань і командної роботи. Реагуючи й усуваючи ці проблеми, особливо якщо вони не суб’єктивні, а звучать від різних працівників під час звільнення не раз, можна поліпшити продуктивність команд, брати в штат й утримувати найкращих IT-фахівців і зміцнити позиції компанії в галузі.

Навчимо закривати вакансії оперативніше та якісніше!

Indigo Tech Recruiters School – новий стандарт знань в IT-рекрутингу. Спікери курсу: Ірина Шамаєва, Стаська Падалка, а також експерти з Garmmarly, DataArt, Медіа-Групи Україна і, звичайно, Indigo Tech Recruiters.

Дивитись програму
Info
Author: INDIGO Tech Recruiters
8257 Views
Category HR
07.02.2021
Common articles
Why you do not need an outstanding CEO, CTO, CFO and other CxO
You need good and competent management to make your company grow and develop. But, you don’t have to entice Satya Nadella from Microsoft. When you hire a CEO, CTO or a ma..
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Survey on C-Level Salaries in the Ukrainian IT Industry in 2022
Learn about how the war in Ukraine affected the income and motivation of Ukrainian IT companies’ top managers from our new salary survey.
Why does your business need a recruiter?
This article may be of use to owners and directors familiar with Ukrainian IT realities who want to improve their recruiting and also to those foreign companies who are i..
Overview of the salary for C-level in the Ukrainian IT market in 2019
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team conducted the second annual review of C-level salaries in IT. We share the results
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
C-Level Executive Salaries in Ukrainian IT Sector in 2021: Overview
CEO Ekaterina Osadchuk and the Indigo Tech Recruiters team gave the third annual overview of how much C-level executives make in the IT sector. We share our results with ..
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
Thrifty Recruiting: Soul or Flesh?
About the author: Katya Osadchuk. CEO of Indigo. Economist, professional psychologist, and a savvy HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. She know..
Does HR Help a Company Earn Money or Just Spends It?
Katya Osadchuk— CEO, IndigoIT recruiting agency, economist, professional psychologist, and HR with over 10 years of experience, 6 of them as HR Director. This article is ..
Overview of C-Level Salaries on Ukrainian IT market
Lately we’ve filled 30 C-level vacancies in IT companies and discovered that neither candidates nor employers feel confident when it comes to numbers
How to hire the best Web Developers? We know, and we are ready to share our experience.
Finding a black cat in a dark room is hard…Especially if there is no cat!
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
The Coming Days: 10 Characteristics of the Team of the Future
We have already discussed personal skills of the future. In this article, we decided to talk about how teams are transformed and which skills and characteristics they sh..