Гори, але не згорай: що таке емоційне вигоряння

Twitter
Linkedin
Facebook
Telegram

Fast food, fast life та емоційне вигоряння на роботі у welcome-боксі — темп життя прискорюється, і всі наші процеси біжать швидше разом із ним. Смартфони, таск-менеджери, лайфхаки з продуктивності та тайм-менеджменту не скорочують робочий день, швидше продовжують до нескінченності

Strategy Development Leisure Opinion

Fast food, fast life та емоційне вигоряння на роботі у welcome-боксі — темп життя прискорюється, і всі наші процеси біжать швидше разом із ним. Смартфони, таск-менеджери, лайфхаки з продуктивності та тайм-менеджменту не скорочують робочий день, швидше продовжують до нескінченності.

За даним дослідження компанії Gallup, 23% працюючих американців часто або постійно почуваються у стані вигоряння. За даними rabota.ua, 64% жителів України також стикаються з цією проблемою.

Що таке емоційне вигоряння, як вчасно його «відловити» і що робити, якщо цю рису вже пройдено — розбираємося далі.

Що таке «емоційне вигоряння»?

Американський психолог Шеррі Картер описує проблему так: «Вигоряння – стан хронічного стресу, який призводить до емоційного виснаження, відчуженості, почуття неефективності». На думку дослідниці, розпочавшись з професійної сфери, вигоряння як лісова пожежа охоплює всі сфери життя людини.

Ще з 50 років минулого століття вчені намагалися зрозуміти, чому відбувається емоційне вигоряння і з чим пов'язані втрати мотивації та життєвих сил, сам термін з'явився у 80-х роках завдяки американському психологові Герберту Фрейденбергеру.

З того часу проблема зайшла настільки далеко, що навіть потрапила в офіційну класифікацію хвороб ВООЗ. В організації хворобу визначають як «непереборний синдром хронічного стресу, який виник на робочому місці, з яким людина вже не може впоратися».

Емоційне вигоряння суттєво шкодить продуктивній роботі Емоційне вигоряння суттєво шкодить продуктивній роботі

Потерпаючи від вигоряння, людина більше не може ефективно функціонувати на особистому чи професійному рівні. Однак, як і інші захворювання, вигоряння не відбувається раптово. Не можна прокинутися якось і різко «вигоріти» — стрес накопичується поступово — і якщо вчасно помітити «сигнали» організму, можна розв'язати проблему на ранніх етапах. Якщо проблему запустити, вона може призвести не просто до факапів на роботі та проблем в особистому житті, а й навіть до смерті.

Найяскравіший приклад — це смерть від вигоряння в Японії. Для людей, які вмирають через емоційне перенапруження від великої кількості роботи, в Японії придумали окремий термін — «каросі». Щороку в цій країні від каросі вмирає близько 10 тисяч осіб — це число у порівнянні з кількістю загиблих від ДТП у той же проміжок часу.

Симптоми емоційного вигоряння

ВООЗ у класифікації хвороб до ознак емоційного вигоряння відносить: 

 • постійну втому або виснаженість;
 • негативні емоції від думки про роботу;
 • бажання «відсторонитися» від робочих справ та питань, професійне вигоряння;
 • «синдром самозванця»;
 • зниження продуктивності.
Ви можете і не помітити, як «вигорите» Ви можете і не помітити, як «вигорите»

Доктор Грінберг, американський лінгвіст та психолог, пояснюючи, що таке емоційне вигоряння і чим воно небезпечне, виділяє 5 стадій хвороби: 

 • «Медовий місяць». На цьому етапі співробітник все ще задоволений своїми завданнями та професійними успіхами, з радістю (іноді навіть надмірною) береться за все нове та вкладає багато сил у роботу. У міру накопичення втоми, рутини та стресу запал та продуктивність людини знижуються.
 • «Нестача палива». Людина стикається з першими симптомами емоційного вигоряння: з'являються втома та апатія, виникають проблеми зі сном. Співробітник уже не так завзято береться за нові завдання і без додаткової мотивації втрачає інтерес до своєї справи. До симптомів вигоряння на цьому етапі додається відстороненість: людина починає дистанціюватися від роботи, команди та уникати своїх завдань. Якщо ж з'являється мотивація, то на цій стадії людина все ще може «загорітися» і підживлювати ентузіазм внутрішніми ресурсами організму на шкоду своєму здоров'ю.
 • Хроніка. На цьому етапі проблеми «трудоголіків» починають відчуватися фізично — знижується імунітет, людина може частіше хворіти, стає дратівливою та пригніченою.
 • Криза. У тих, хто сягає четвертого етапу, працездатність знижується критично. Постійні цейтноти, стрес і втома вже встигли підірвати ресурси організму, через що загострюються хронічні захворювання, з'являється агресія стосовно оточуючих і людина практично не в змозі справлятися зі своєю роботою. Психоемоційний стан теж залишає бажати кращого: настає психологічне вигоряння, посилюються переживання якості життя, може прорізатися заздрість до успіхів інших і «синдром самозванця» стосовно себе.
 • Катарсис. На цьому етапі психологічний та фізичний стан людини в настільки поганому стані, що починають загрожувати здоров'ю та життю.

Як подолати емоційне вигоряння?

Герберт Фрейденбергер вважав, що корінь зла лежить в організації праці. Щоб впоратися з емоційним вигорянням, доктор рекомендував на рівні менеджменту скоротити тривалість робочого дня, запровадити практику регулярних змін посади, підтримки та навчання команди.

Австрійський учений Альфред Ленгле вважав, що основна проблема емоційного вигоряння — відсутність почуття «наповненості». Людина, яка перебуває в цьому стані, перестає адекватно оцінювати себе, занижує свої успіхи й не відчуває радості навіть від бездоганно виконаної роботи. Крім того, причиною вигоряння може стати «невключеність» співробітника у справи компанії та робота лише заради грошей, без задоволення та інших мотиваторів.

Що робити при емоційному вигоранні? Лікар Ленгле радить:

 • шукати драйвери: точки та події, які надихають та повертають смак життя — це допоможе повернути енергію при емоційному вигоранні;
 • навчитися розділяти відповідальність та делегувати;
 • ставити реалістичні цілі та відзначати їх досягнення;
 • приділяти більше часу тайм-менеджменту.

Як можна запобігти розвитку емоційного вигоряння?

Христина Маслач — один з найвідоміших дослідників проблеми — виділяє три основні чинники, які допоможуть запобігти розвитку вигоряння: 

 ✔️ усунення стресорів — найпоширеніших факторів стресу;

 ✔️ допомога у подоланні стресових ситуацій — співробітник не повинен залишатися віч-на-віч зі своїми проблемами. Для цього важливо будувати довірчі відносини з командою, щоб люди знали, що будь-якої миті можуть отримати підтримку від свого менеджера чи ейчара;

✔️ зниження залишкових явищ — навіть купований на корені стрес залишає слід у психіці. Людині в стані стресу потрібен час та спокійні умови, щоб відновитись.

Проаналізувавши роботи дослідників проблеми емоційного вигоряння, ми виділили кілька загальних рекомендацій, які допоможуть уникнути розвитку хвороби:

 • Work-life balance. Цікаві завдання та драйвові проєкти не закінчаться ніколи, а ось резерви нервової системи дуже обмежені. Щоб перевірити себе «в моменті» і зрозуміти, які сфери життя просіли, можна іноді малювати колесо балансу.
 • Розпорядок дня та якісний сон щонайменше по 8 годин на день.
 • Фізична активність: регулярні заняття спортом або навіть просто піші прогулянки знижують рівень гормону стресу — кортизолу.
 • Хобі. Заняття, які не пов'язані з роботою і приносять радість, допоможуть перезавантажити голову і знову ж таки знизить рівень кортизолу в крові. Якщо у вас немає хобі чи улюбленого заняття, то справи та дедлайни охоче захоплять порожнє місце і знову призведуть до стресу.
 • Ставте реальні цілі та відзначайте свої успіхи. Синдром самозванця є частим супутником СЕВ.
Потрібно постійно поповнювати свій емоційний ресурс Потрібно постійно поповнювати свій емоційний ресурс

Рано чи пізно режим «муха в окропі» призводить до емоційного вигоряння — стану, коли нічого не хочеться. Завдання, які раніше драйвіли, більше не запалюють, а щоранку хочеться не бігти завойовувати світ, а повернутися скоріше додому і доспати. Будь-яке вигоряння — це як труба, що протікає, з якої день за днем, місяць за місяцем непомітно сочиться вода. Поки не заллє все довкола.

Щоб не потонути у стресі, варто періодично моніторити свій стан і перевіряти на наявність симптомів СЕВ — наприклад, за допомогою цього опитувальника.

Важливо розуміти, що вигоряння — це не модна вигадана хвороба чи лінь, а аварійне вимкнення всіх систем організму, яке не вирішити простим перезавантаженням. Знайдену на ранньому етапі проблему можна усунути з мінімальними витратами — якісним відпочинком, приємними емоціями та підтримкою команди.

Info
Author: Тетяна Демахіна
3157 Views
23.07.2021
Common articles
“Our managers spend around 30% of their time searching for talent”: an interview with Maxim Shtepa, CEO of SocialTech
From the experience of Indigo , one of the keys to effective recruitment is the dialogue between parties. That is why we have decided to publish a series of interviews ..
Ageism in IT and how to deal with it
The author: Anya Stetsenko is an IT-recruiter, entrepreneur, and simply a happy woman. She has been managing Indigo recruitment agency since 2007 and has been bringing ne..
COMPANY IS ALWAYS MADE BY TALENTED PEOPLE. DIALOG WITH LESYA ARNOLD
We dreamt for a long time to have an interview with Lesya
Iownit: “We keep our communication transparent, and require this from everyone in our company”
If you haven’t heard of iownit yet (which would be surprising), allow us to fix this right away. lownit Capital and Markets, Inc
WHY DO US COMPANIES OPEN OFFICES IN UKRAINE
More and more of the world’s best known companies are choosing to open R&D centers in Ukraine. Household names such as — EPAM, Luxoft, Ciklum, Intetics, TEAM Internationa..
Good CEO VS Bad CEO. One mistake that could cost your business.
Ekaterina Osadchuk — CEO at Indigo Tech Recruiters, economist, professional psychologist, HRD and business development director with more than ten years of experience
BAD IDEAS: 5 WAYS TO RUIN AN EMPLOYER’S BRAND
Whether you build a personal brand or not, your goodwill must always be first and foremost
How does it feel to be a woman in IT? Anna Stetsenko talks about the “male” field, discrimination and gender stereotypes
There are many gender stereotypes regarding both men and women. But when it comes to a career, particularly in IT, women have a much harder time
Important HR-trends everyone should know about
Remote work, mental health, automatization of recruitment, inclusion… How will HR-trends influence our work in the near future?
No Copy-pasting or Koans: 9 Traps of Value Development
Have you ever tried to play a game without rules? That’s what it’s like if a company doesn’t recognize and showcase its own values
Running Remote: What It Is and Why You Can’t Afford to Miss It.
Business Leaders Around the World Are Headed to Bali for The World’s Largest Remote Work Conference. Here’s Why You Should Be Too. April 12, 2019 Running Remote: What I..
ANNA LAVROVA, IT PROJECT MANAGER, ABOUT RELOCATION: “EVERYTHING is POSSIBLE in DUBAI. EVERYTHING. IT IS NOT IMPORTANT IF YOU CAN MANAGE PROJECTS, MAKE HAIRCUTS FOR DOGS OR DO MANICURE “
Is the grass always greener on the other side? With IT recruitment agency Indigo, we decided to pose this question to the people whom we worked on “foreign” vacancies wi..
Working Remotely: how and why to live without an office
The remote format can easily knock you down and distract.
How can a copywriter help the recruiting process in your company?
When our friends and clients hear that a full-time copywriter helps us in our recruiting processes, they are a bit surprised
Why personality-based brands can hinder company development
Ekaterina Osadchuk — CEO at Indigo Tech Recruiters, economist, professional psychologist, HRD and business development director with more than ten years of experience